ICEcoder: PHP Tabanlı Kod Editörü

IDE’ler bizler için oldukça önemlidir. IDE’ler yani kod editörleri sayesinde kodlarımızı derleriz, hatalarımızı daha kolay buluruz kısaca işimizi çok daha rahat yapmamızı sağlamaktadırlar. Günümüzde kod yazmak için çok çeşitli programlar mevcut ve dilediğimiz kodlama dilini rahatlıkla kullanmamızı sağlamaktadırlar. Bunların arasında kullanışlı olanlardan de ICEcoder. ICEcoder farklı bir özelliği ile ön plana çıkıyor. ICEcoder’i diğerlerinden ayıran özelliği ise PHP tabanlı çalışıyor olması, localhost üzerinde ya da dilerseniz web sunucunuzda rahatlıkla çalıştırarak desteklediği birçok dilde (php, html, css, phyton, …) kodlarınızı düzenlemenize olanak sağlamaktadır.

ICEcoder PHP tabanlı olduğu için Alt+Tab yapmanıza gerek kalmadan yalnızca tarayıcınızın sekmeleri arasında geçiş yaparak değişiklikleri görüntüleme imkanına sahip oluyorsunuz. Bunun yanında sunucunuz üzerinden bağlanarak farklı herhangi bir programa ihtiyaç duymadan istediğiniz an web sitenizin kodlarında değişiklik yapabiliyorsunuz. Windows, Linux ve Apple desteği mevcut gördüğüm kadarıyla. Açık kaynak olarak paylaşılan bir proje olduğu için geliştirmeye açık olması geleceğinin parlak olabileceğini gösteriyor. Gereken ilgiyi göreceğinden de şüphem yok.

İşaretçinizi ekranın sol kenarına götürdüğünüzde ufak bir menü açılacaktır. Menüde +/- bölümüne tıkladığınızda ise eklentiler penceresine ulaşabiliyorsunuz. Burada da işe yarar eklentiler bulunmakta, tahminim bunların da ilerleyen zamanlarda zenginlik kazanacağı yönünde. Bu haliyle de oldukça kullanışlı bir kod editörü olduğunu söylemek mümkün.

Programı resmi sitesinden ücretsiz indirebilirsiniz, web sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir